TRABZON HASIR SET ve TAKILAR HAKKINDA

2012-04-11 16:53:00

TRABZON HASIR SET ve TAKILAR HAKKINDA

 

ANADAN KIZA HASIR SANATI

Örme tekniğiyle şeritler haline getirilen zincirler el ele verip kadınların gerdanlarını süslüyor. Adını aldığı Trabzon'da eskiden kadın mesleği olduğu için ' anadan kıza hasır sanatı ' olarak anılan Trabzon burmaları, kalın oluşu ve zengin duruşu ile altın tutkunlarını cezbediyor.

Anadolu'da kuyumculuk babadan oğula aktarılan bir meslek. Ancak bu gelenek Trabzon'da değişiyor. Kadınların saç örer gibi yaptıkları bilezik, kolye, küpe ve yüzüklere erkek eli en son, sadece kilit ve kaynak aşamasında değiyor. Yörede atölye ve evlerde yaklaşık 2 bin 500 ev hanımı tarafından örülerek yapılıyor bu güzel takılar. Daha sonra yurt içine hatta ABD'den uzakdoğu'ya kadar pek çok ülkeye ihraç ediliyor.Olgun duruşu, telkari tekniğiyle süslenmiş kilit kemerleri ve kolları sarmalayan bilezikleriyle zengin bir görünüm sergileyen burmalar, turistlerin olduğu kadar düğün alışverişi için kuyumcuları dolaşan ailelerin de ilgi odağı. El işi Trabzon Hasır Setleri zenginliğin ve gösterişin simgesi.

NASIL YAPILIR?

Eritme ocaklarında eritilen altın, çubuk halde kalıba dökülüyor. Çubuk döküm, üzerinde genişten dara doğru delikleri olan çelik silindir haddeden geçirilerek inceltiliyor. İnceltme işlemi, telkari sanatında olduğu gibi, burma ustalarını da zorluyor. 31-32 mikrona kadar incelen altın teller, özel penslerle ilmek ilmek örülüyor. Örülen teller zincir haline gelince, birbirine bağlanıyor ve takılar kalınlaşıyor. Burmaları oluşturan zincirler en az beş, en fazla yirmibir sıra trabzon takı olabiliyor. Takıların fiyatları da kalınlığına göre artıyor.

NEREDE BULABİLİRİM ?

Günümüzde yeniden moda olan, sosyeteden de pek çok hanımın kollarını süsleyen Trabzon burması pek çok kuyumcu vitrinini süslüyor. Ancak en bol çeşit, markakuyumcu.com 'da. Pırlantalı Trabzon Hasır Set ve Takı için bizimle irtibata geçerek özel siparişinizi oluşturabilir veya dilediğiniz markanın size sunulan çeşitlerinden satın alabilirsiniz.

Kaynak: Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Altan Türe

 

 

Copyright © 2012 | markakuyumcu.com

http://www.markakuyumcu.com/kategori/22-ayar/trabzon-takilar.aspx?tabId=100

 

 

0
0
0
Yorum Yaz